ANASAYFA

 
   KONSER
   KİTAP

 
  WORLD TOP 10
    MUZIKLINE

  MESAJ PANOSU


STAR ALBÜM RÖPORTAJ VCD DVD

  ESMERAY
Geçtiğimiz günlerde yaşama veda eden Türk Pop Müziği'nin ünlü ismi "Esmeray" bu haftaki yıldızımız. Sanatçının sadece hayatıyla ilgili kısa bir bilgi vermeyi doğrusu içimize sindiremedik. Bu konuda bize yardımcı olabilecek isimlerin başında gelen Naim Dilmener'den bir yazı rica ettik. Herzamanki gibi olanca sıcaklığıyla daha önce "birzamanlar.net"te yayınlanan yazısını gönderdi bize. Bu yazıya yine aynı siteden "birzamanlar.net"den aldığımız biyografiyi de ekleyerek, yayınlıyoruz.

UNUTMAYA ÇALIŞIRKEN SEN DE UNUTMA BENİ

Türk Pop Müziği, 1975 yılı Eurovision elemelerinde bir patlama yaşadı... Yeliz, Yeşim, Ali Rıza Binboğa, Uğur Akdora ve diğerleri bu elemelerin Türk Pop'una hediye ettiği şarkıcılar. Ama ondan tam bir yıl önce -1974 yılında yapılan '1.Topluiğne Yarışması' nda da durum aşağı yukarı böyle olmuştu. Hatta belki bu yarışmanın elde ettiği başarı, bir sonraki yıl yapılan Eurovision elemelerine katılımı rekor seviyeye getirdi bile denilebilir. 'Altın Mikrofon' gibi çok başarılı bir yarışma ile ilk sayfalarını açan Türk Pop'u, ne yazıkki 70' li yıllar ile birlikte yarışma geleneğini bir kenara atmıştı. '1.Topluiğne Yarışması' bu geleneğini yeniden başlattı... Bu yarışmada; gencecik isimlerin, Ali Kocatepe, Nilüfer ve Erol Evgin gibi Türk Pop Müziği'nin çok önemli isimleri ile birlikte yarışması ve üstelik yarışmayı bunların arasından sıyrılabilmeyi beceren bir genç şarkıcının kazanması herkese umut verdi... Yarışmayı Esmeray kazanmıştı... 'Unutama Beni' adlı şarkısı ile... Türk Pop'unun hala dimdik ayakta olan bu muhteşem şarkısı ile Esmeray, kendisi gibi genç diğer şarkıcılara örnek olmuş ve sonraki yıllarda yapılan Eurovision elemelerinde bıkmadan usanmadan şanslarını deneme konusunda onları yüreklendirmişti...
YAPAYALNIZ DOLAŞIRKEN

Yine de, öyle apansız ortaya çıkıp, bir gecede şöhret olanlardan değildi Esmeray. Türk Pop'una girişi 'Kim Bunlar' topluluğu ile başladı... Adı plakta yazmıyor olmasına rağmen, bu grupla bir plak da yaptı... Hop' un yayınladığı ilk albümünün arka kapağına göre, Esmeray 1949 doğumlu. İstanbul Şehir Tiyatrosu' nun çocuk bölümünde başlayan tiyatro yaşamı epeyce uzun sürdü. Dormen Tiyatrosu' nda 'Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu' adlı oyunla başlayan özel tiyatrolar macerası; Avni Dilligil, Sezer Sezin ve Muammer Karaca tiyatrolarında devam etti. Sonra da, kimbilir neden, tiyatroya ara verip 'Kim Bunlar' ile müziğe adım attı ve devamı geldi. Nilüfer' in 'Al Beni', Ali Kocatepe' nin 'Hey Gidi Dünya Hey' gibi gerçekten çok güzel şarkılarının arasından sıyrılıp birinciliği göğüsleyebilen 'Unutama Beni', çok kısa bir zamanda 'hit' haline gelip herkesin diline dolanınca, Esmeray da müzikte kalıcılığını sağlayacak plakları arka arkaya çıkarmaya başlamıştı.
Diskotür' den çıkan bu ilk plaktan sonra, şarkıcı; Atilla Özdemiroğlu ve Şanar Yurdatapan tarafından Türk Pop'u na bir tür okul olması ve farklı şeylerin denenmesi niyetiyle kurulmuş bulunan Hop Plak' a geçer. Hop' tan çıkan 'Oylum Oylum' adlı plak, neredeyse birinci plağı bile gölgede bırakır... 'Oylum oylum fidan boylum, gel üzme beni' dizeleri stadyumlara kadar ulaşır. O zamanki stadlar şimdiki gibi faşist kaynamıyordu. Hitler' in takipçileri daha 'ulvi' şeylerin peşindeydi o zaman. Bu nedenle, o zamanın stadlarını dolduran ve muhtemelen şimdikilerin babası amcası olan gürun, bazı kurt-köpek işaretleri yerine, yalnızca birtakım ayıp el-kol işaretleri eşliğinde söylediler bu şarkıyı: ''Oylum Oylum...''

BİR GÜN GELECEK

'Oylum Oylum' un 'B' yüzünde yer alan 'Bir Gün Gelecek'i de 'ara başlık' yapmakla yetinerek bu plağı geçelim. Ama Esmeray' da 'hit' şarkı bitmedi... Çok kısa bir zaman sonra 'Gel Teskere Gel' verildi piyasaya. Bu şarkının; hala herkes tarafından bilinip hatırlanıyor olması, plağın ne miktarda ünlendiği konusunda bir fikir verebilir zaten. ''İyi kötü her evden birileri askere gidiyor, böyle bir şarkı yapsak çok tutar'' gibi 'muhtemel' bir mantıktan yola çıkılıp da yapılmış gibi duran bu plak çok fazla sattı. TRT Denetleme Kurulu' nca radyo ve televizyonlarda çalınmaya 'müsait' bulunmamış olmaktal birlikte çok hızlı bir şekilde herkese ulaştı. Zaten Esmeray' ın bu kurulla arası hiç iyi olmadı. Hop' un da... Bu nedenle Hop; Esmeray' ın ilk albümünün kapağını, bu kurulun protesto edilebileceği bir zemin gibi kabul etti ve kapağa yuvarlak bir 'Yayınlanamaz' mührü bastı... Arka kapakta da, kurulun red ettiği şarkıların 'red gerekçeleri' ni sıraladı. TRT Denetleme Kurulu, neredeyse Esmeray' ın bütün şarkılarını aynı gerekçelerle kapı dışarı etmişti: ''Yoz müzik, üslup çelişkileri, çok seslilik yetersiz...'' Ya, başımızda bir de böyle bir bela vardı o zamanlar. Biz dinleyiciler, ne dinlemek istediğimizi onlara sormuşuz gibi. O zaman da, şimdi de canımızın istediğini dinliyoruz. Her zaman, canımızın istediği albüm ve plaklara verdik paramızı. Kötü bir şarkı ya da şarkıcıdan kendimizi korumaktan daha kolay ne var? Sadece satın almıyoruz...

Esmeray'a dönersek: Bende her plağı yok... Ama ilk albümü var 'Unutama Beni' yi çok seviyorum...

BULURSANIZ KAÇIRMAYIN

Unutama Beni-Diskotür-45' lik
Gel Tezkere Gel-Hop-45' lik
Oylum Oylum-Hop-45' lik
Elveda Yavrularım-45' lik-1 Numara
Esmeray-Yayınlanamaz-Hop-LPESMERAY

Esmeray Diriker, 1950’de İstanbul Emirgan’da doğdu. 1960 yılında, öğrenimini yarım bırakarak, İstanbul Şehir Tiyatrosu’na girdi ve Çocuk Bölümü’nde ilk defa sahneye çıktı. 1965 yılına kadar Şehir Tiyatroları’nda çalıştı. Daha sonra Dormen Tiyatrosu’nda “Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu” oyununda oynadı. Sırasıyla Avni Dilligil, Özlem, Özlem Taşdelenler, Sezer Sezin Tiyatroları’nda oyunculuk yaptı.
1974 yılında Muammer Karaca ile oynadıkları “Mart Bakanı” adlı oyunla tiyatrolara veda etti. Müziğe, Neriman Altındağ Tüfekçi’nin yönettiği koroda amatörce başladı. 1974’de ilk ve son kez düzenlenen “1. Toplu İğne Beste Yarışması”nda, eşi Şemi Diriker’in bestesi olan “Unutama Beni” ile birinci oldu. Aynı yıl profesyonel olarak ilk defa Küçük Bebek Belediye Gazinosu’nda sahneye çıktı. TRT’nin düzenlediği yarışmada birinci olmasına rağmen “Unutama Beni”yi televizyon ekranlarından seslendiremeyen Esmeray, bu plaktan sonra yaptığı 45’liklerle de TRT Denetimi’ne takıldı.
1975 yılında, ilk longplay çalışması olan “Yayınlanamaz”da TRT’yi halka şikayet etti. 1977 yılında yaptığı “Gel Teskere” plağıyla ikinci büyük çıkışını yaptı. Ve sonraki yıllarda da asker şarkıları söylemeye devam edip halkın gönlünde sağlam bir yer edindi. Bugüne kadar 9 adet 45’lik, 4 adet LP ve 1 adet kaset (Kağıt Mendil) çalışması yaptı, 1986’da sahne çalışmalarına son verdi. “Alıştık Artık” adlı TV programında uzun süre Ayşegül-Ali Atik’le birlikte rol aldı. Son olarak 1995 yılında Nedim Saban Tiyatrosu’nda “Oscar” adlı oyun ile tekrar tiyatroya döndü. 2000 yılında yayınlanan “Eski Dostlar” albümüyle tekrar müzik dünyasın adım attı.
Sanatçı son aylarda ATV'de yayınlanan bir komedi programında rol alıyordu.
   
 
Daha önce yer verdiğimiz starlar :
1 - Cem Karaca
2 - Athena
3 - Starsailor
4 - Avril Lavigne
5 - Mavi Işıklar
6 - Milli Takım
7 - İlhan İrem
8 - OASİS
9 - ESMERAY
10 - THE EAGLES
11 - ANNİE LENNOX
12 - Waylon Jennings
13 - Toto

 


Muzikline Arşiv

Üye Girişi
Şifremi Unuttum
Üye Olun

Sezen Aksu
Kaybolan Yıllar
Hümeyra
Sessiz Gemi
Mehmet Pekün
Zor Dostum

    VIDEO KLIP
   DOWNLOAD


    NOSTALJİ


  

  

  
   
© 2000 - 2002 muzikline.net-powered by  


Muzikline.net İçerik: Ediz